
Data publikacji:
2025-05-05
Zakończenie projektu "Szansa na sukces jest zawsze, wystarczy zrobić pierwszy krok..
Informujemy, że z dniem 31.03.2025 FUNDACJA PIASTUN WYRÓWNYWANIE SZANS w partnerstwie z FUNDACJA SZANSA JEST ZAWSZE zakończyła realizację III etapu projektu „Szansa na sukces jest zawsze, wystarczy zrobić pierwszy krok – terapia i rehabilitacja dzieci i młodzieży z terenu województwa śląskiego” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie umowy nr ZZO/000272/12/D z dnia 23 maja 2022 roku.
Projekt kierowany był do 43 dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością, w wieku od 0-18 lat z terenu województwa śląskiego. Działania prowadzone w ramach projektu skoncentrowane były na zwiększenie możliwości rozwojowych dzieci niepełnosprawnych (z niepełnosprawnością intelektualną, wzroku, słuchu, ruchu, mowy, z autyzmem oraz z występującymi sprzężeniami) m.in. poprzez zwiększenie dostępu do różnych form rehabilitacji. Poszczególne formy wsparcia w projekcie odnosiły się bezpośrednio do rodzajów niepełnosprawności występujących u beneficjentów. Każde zadanie odpowiadało na konkretną potrzebę (niepełnosprawność) występującą u danego beneficjenta. W ramach projektu realizowane były następujące formy wsparcia: super oko - terapia widzenia, terapia ręki i stopy, trening umiejętności radzenia sobie z emocjami, ruch to zdrowie - rehabilitacja ruchowa, orientacja przestrzenna i kontrola motoryki, czuję więc jestem - terapia integracji sensorycznej, tajemniczy ogród dźwięków – muzykoterapia, bajkoterapia, mam swój język - komunikacja alternatywna i rehabilitacja mowy, konsultacje dla rodziców - znam swoje dziecko i wiem jak mu pomagać. Wsparcie prowadzone było w sposób ciągły tj. min przez 5 dni w tygodniu, w trakcie trwania projektu (więcej niż 10 miesięcy w roku). Każdy z beneficjentów miał opracowany Indywidualny Plan Działań, z którego wynika rodzaj wsparcia jakie otrzymywał w ramach projektu oraz cele prowadzonych działań. Projekt nie przewidywał pobierania żadnych opłat od beneficjentów. Program zakładał udział i obecność rodziców w trakcie rehabilitacji dziecka oraz prowadzenie wsparcia na rzecz rodziców w formie konsultacji. Wspólna odpowiedzialność rodziców i specjalistów była podstawą rozwoju umiejętności psychofizycznych i społeczno - emocjonalnych dziecka. W trakcie trwania projektu rodzice towarzyszyli swoim dzieciom w czasie realizacji wsparcia, wspólnie reagowali na pojawiające się problemy, uczyli się form pomocy możliwych do wykorzystania w domu, konsultowali bieżące postępy i sytuacje problemowe. Ponadto bezpośrednio korzystali z poradnictwa specjalistycznego, konsultacji oraz wsparcia uczestnicząc w indywidualnych formach pomocy.
W okresie od 01.04.2024 r. do 31.03.2025 r. zrealizowano wsparcie w następującym wymiarze:
Wsparcie bezpośrednie – 3.310 h :
1. Bajkoterapia 150 h
2. Trening umiejętności radzenia sobie z emocjami 30 h
3. Ruch to zdrowie - rehabilitacja ruchowa, orientacja przestrzenna i kontrola motoryki 210 h
4. Terapia ręki i stopy 300 h
5. Mam swój język - komunikacja alternatywna i rehabilitacja mowy 150 h
6. Super oko - terapia widzenia 420 h
7. Tajemniczy ogród dźwięków – muzykoterapia 150 h
8. Czuję więc jestem - terapia integracji sensorycznej 300 h
9. Czuję więc jestem - terapia integracji sensorycznej z wolontariuszem 800 h
10. Ruch to zdrowie - rehabilitacja ruchowa, orientacja przestrzenna i kontrola motoryki z wolontariuszem 800 h
Wsparcie pośrednie 75 h:
1. Konsultacje dla rodziców - znam swoje dziecko i wiem jak mu pomagać 75 h
Zakupiono sprzęt do prowadzenia wsparcia : wyspę światłowodową, zestaw do arometerapii, szcześciany ze zmianą kolorów LED i zestaw mobilnej sali doświadczania świata z panelami podświetlanymi, kulami lustrzanymi, tunelem, kolorowymi szkłami, piankowymi lusterkami i specjalną lampą zgodnie ze wnioskiem..